מרדכי - חסקל | בורסות למטבעות דיגיטליים

בורסות למטבעות דיגיטליים

אחד המאפיינים של מטבעות דיגיטליים (Digital/Virtual Coin/Tokens) הוא נזילות. זאת, בין השאר, הודות לאפשרות לסחור בהם בבורסות דיגיטליות.

בבורסה דיגיטלית טיפוסית רשומים למסחר מטבעות דיגיטליים מסוגים שונים. ניתן להמיר בה מטבעות דיגיטליים למטבעות רשמיים של מדינות (Fiat Currency), כגון: דולר, אירו וכיוצ"ב, או למטבעות דיגיטליים אחרים. בדומה לבורסות מסורתיות של ניירות ערך, בחלק מהבורסות הדיגיטליות קיימות אפשרויות לעסקאות ממונפות, נגזרים ושורט.

נכון להיום פעילות עשרות בורסות דיגיטליות ברחבי העולם. הן נבדלות זו מזו, בין השאר, במטבעות הדיגיטליים הרשומים למסחר בהן, באפשרות ההמרה למטבעות רשמיים של מדינות, בהיקפי המסחר והעסקאות, בעמלות, בתהליכי הזיהוי (KYC) של הסוחרים וברמת האבטחה.

כולן בורסות חדשות יחסית. רובן פועלות (אך ורק) אונליין.

מכאן, שחשוב מאוד לוודא בטרם מסחר באמצעותן, כי הן פועלות באמצעות אתרי אינטרנט, שרתים, חשבונות משתמש ו"ארנקים" מאובטחים ברמה גבוהה ככל הניתן.

כמו כן, יש חשיבות רבה להיקף המסחר בבורסות השונות. ככלל, מחזורים גדולים בבורסה מסוימת מעידים כי אנשים רבים נותנים אמון באותה בורסה. לא פחות חשוב מכך, מחזורים גדולים מקנים לתיק המטבעות הדיגיטלי של המשתמש נזילות גבוה יותר, שכן הם מאפשרים סיכויים גבוהים יותר לרכישה או למימוש של התיק.

נקודה נוספת שכדאי לבחון בטרם פעולה בבורסה דיגיטלית כזו או אחרת היא אמצעי התשלום שהיא מכבדת, למשל כרטיס אשראי, העברות בנקאיות, המחאות, Paypal וכיוצ"ב.

עוד חשוב לבדוק את רמת הפשטות-ידידותיות של ממשק הבורסה למשתמש-סוחר, היכולת שלה להתממשק עם תוכנות ואפליקציות אחרות, וכן את הדירוגים שהעניקו משתמשים אחרים לאותה בורסה.

נתון נוסף שיש לשים לב אליו הוא שקיימים לעתים ארביטראז'ים במחירי המטבעות הדיגיטליים בין הבורסות השונות, וזה כמובן משפיע על החלטת השתתפות או מימוש בבורסה כזו או אחרת.

בורסות דיגיטליות שונות גובות עמלות שונות בעבור פעולות ושירותים, וגם זה כמובן נתון שחשוב לבחון אותו. 

לבסוף, הבורסות הוקמו במדינות שונות ברחבי העולם. כל אחת כפופה ברמה כזו או אחרת (לעתים כלל לא) לרגולציה המקומית, דבר שיש לו כמובן משמעות לעניין יציבות, שקיפות ואמינות הבורסה ומפעיליה. גם זה מן הסתם נתון רלוונטי לבחירה בבורסה כזו או אחרת.

כשם שסוחרים במטבעות דיגיטליים צריכים לבחון את השיקולים הנ"ל כאשר הם בוחרים בבורסה דיגיטלית כזו או אחרת, כך גם חברות השוקלות לבצע או שביצעו ICO (Initial Coin Offering). חשוב מאוד שחברה כזו תזכור, כי הרישום למסחר של המטבע הדיגיטלי החדש של החברה, כשלעצמו, הוא בגדר פעולה בעלת ערך למשתתפים, בפרט בהיבט הנזילות. בחירה בבורסה איכותית יותר, תשיא יותר ערך למשתתפי ה-ICO, דבר שצפוי לאפשר לחברה לגייס סכומים גבוהים יותר, לפי ערך גבוה יותר.