מרדכי - חסקל | ICO – סוף מעשה במחשבה תחילה

ICO - סוף מעשה במחשבה תחילה

אז אחרי שכתבתם Whitepaper ותוכנית עסקית מדהימים, גייסתם צוות ויועצים שהם ה-Dream Team ממש, שחררתם גרסאות אלפא וביטא של האפליקציה שפיתחתם - והן לא פחות מגאוניות, השקעתם רבות  ב-PR וב-Road Show ברחבי העולם, הגעתם ליום הגדול, והנה, הצלחתם סוף סוף לגייס מיליוני דולרים ב-ICO (Initial Coin Offering).

"בעיה קטנה" - אלו לא דולרים באמת. גייסתם במטבע קריפטוגרפי, כנראה איטריום (Etherium) או ביטקוין (Bitcoin). הוא נעול ב"חוזה החכם" (Smart Contract). ועכשיו, צריך להתחיל להמיר אותו לדולרים (או שקלים חדשים) ולהפקיד בחשבון הבנק, הרי משכיר המשרדים שלכם לא (תמיד) יסכים לקבל איטריום, כנ"ל לגבי חלק מהעובדים והיועצים, חברת החשמל, וכנראה גם חברת הניקיון וגורמים נוספים.
וכאן, הדברים מתחילים להסתבך.

שער האיטריום-דולר תנודתי, ובשניות אתם עשויים להרוויח או להפסיד עשרות או מאות אחוזים מהמטבעות הקריפטוגרפים שהתקבלו אצלכם.

ההמרה לדולר, בהתחשב בהיקפי המסחר בקריפטו, והשאיפה לשמור על שער המרה שפוי, יכולה לקחת ימים וחודשים (תלוי בסכום שגויס).

וגם אם הצלחתם עד כאן, קיים סיכון ענק שהבנקים השונים במדינות השונות יסרבו לאשר הפקדה בחשבונכם של דולרים שמקורם ב-ICO, לאחר שיבינו שמקור הכספים הוא אנונימי, שהרי המשתתפים בהנפקה (או לפחות חלקם) לא עברו תהליכי KYC (Know Your Clients).

וגם אם נניח שיש כסף בחשבון הבנק שפתחתם ב-BVI (כי "חבר" אמר לכם ששם הכי כדאי להקים את החברה המגייסת כדי לחסוך במס ובעלויות הקמה), כאשר תרצו להעביר אותו לבנק בישראל, כדי לשלם משכורות לעובדי צוות הפיתוח שיושבים בישראל, הבנק הישראלי ורשות המיסים, עלולים להתחיל לבקש מסמכים והבהרות שונות, וזה יכול לקחת חודשים עד שהכסף יעבור, וגם אז עולות שאלות של תשלום מס וניכויים, ונגזרת מכך כמובן גם אחריות אזרחית ופלילית.

פגישות ושיחות שקיימנו עם מייסדים של חברות שונות בעולם אשר השלימו בחודשים האחרונים ICO, מלמדות כי מדובר בבעיות אמיתיות וקשות, המייצרות תסכול רב, הגובות זמן ועלויות רבות, ואשר "חונקות" את מקורות המימון.

לכן, אנו ממליצים לכל מי שמתכנן ICO, לעצור לרגע ולחשוב על הנקודות הללו. נכון, זה חשוב מאוד לדעת איך לממן את הפרויקט שלכם באמצעות ICO. אך זה לא מספיק. צריך לתכנן מראש כיצד מטבעות הקריפטו יומרו (בערך שוק או קרוב לכך) ויגיעו לחשבון הבנק כדולרים. חשוב להתייעץ עם מומחים, היכולים לספק לכם שירותי גידור (שער איטריום -דולר למשל), שירותי המרה נכונה ומהירה (שוב, איטריום לדולר למשל), להקים מראש חברה בטריטוריה נכונה, לתכנן ICO עם תהליכי KYC מתאימים, ולבסוף לפנות לבנקים בצורה כזו, שיאפשרו הפקדת דולרים (שמקורם בקריפטו) והעברתם לחשבונות במדינות נוספות, באופן שיענה על חששות הבנקים והדרישות הרגולטוריות בהיבט של הלבנת הון ומימון טרור (Anti-Money Laundering and Terror Financing, ובקיצור AML), ולא פחות חשוב מכך – באופן שיהווה תכנון מס חוקי ולגיטימי, להבדיל מהעלמת מס פלילית.

בקיצור, גם ב-ICO, סוף מעשה במחשבה תחילה.

נ.ב.

מחשבה תחילה, לא תסתכם רק בהפקדת דולרים בחשבון, בהיבטי AML ומס בהם דנו לעיל. חשוב להקים את הפעילות והחברה המגייסת בטריטוריה התומכת בפעילות, מבחינה רגולטורית, כוח אדם, מקורות מימון נוספים וכו'. אך זה כבר דיון למאמר אחר.